Dietetyka jest jedną z nauk medycznych dotycząca żywienia człowieka. Zajmuje się zasadami odżywiania człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego, zapobieganiem chorobom, które zależne są od żywienia oraz oceną stanu odżywienia. Dietetyk jest specjalistą w tej dziedzinie,do jego głównych zadań należy przekazywanie norm zdrowego żywienia oraz przygotowywanie zaleceń żywieniowych dla pacjentów. Ponadto, dietetyk bada pochodzenie oraz skład produktów spożywczych, ocenia wpływ, który wywierają na siebie dane produkty, ustala jadłospisy oraz opracowuje sposoby leczenia zaburzeń żywieniowych. Dietetyk zazwyczaj pracuje w szpitalu, przychodni zdrowia, poradni dietetycznej, lecz również w żłobku, przedszkolu, domu opieki społecznej czy siłowni. Aby zostać dietetykiem,należy ukończyć studia na kierunku dietetyka lub zdrowie publiczne. Można również uzyskać dyplom dietetyka w policealnej szkole średniej.
Istnieje kilka typów dietetyka. Jednym z nich jest dietetyk kliniczny, który jest specjalistą w zakresie żywienia człowieka chorego. Posiada wiedzę na temat produktów, które należy podawać pacjentowi na różnych etapach choroby, aby przyspieszyć leczenie. Ponadto ustala konkretną dietę do danej choroby, opierając się na swojej wiedzy dotyczącej zależności pomiędzy układem pokarmowym a innymi układami. Dietetyk w Krakowie kliniczny ocenia również sposób żywienia pacjenta oraz analizuje wyniki badań, które wskazują na poziom składników odżywczych w organizmie. Oprócz tego, uczy również zdrowe osoby zasad odpowiedniego sposobu żywienia.
Dietetyk sportowy udziela porad żywieniowych sportowcom zawodowym jak i amatorom oraz osobom, które rekreacyjnie uprawiają sport. Przekazuje wiedzę na temat łączenia ćwiczeń lub treningu z odpowiednią dietą oraz suplementacją. Dietetyk sportowy zdaje sobie sprawę, jak na wysiłek fizyczny wpływa odżywianie, wie zatem, jak dzięki obu tym elementom osiągnąć wymagane rezultaty ćwiczeń.
Psychodietetyk zajmuje się leczeniem niedowagi oraz nadwagi. Problemy emocjonalne często przyczyniają się do zaburzeń odżywiania. Mimo że psychodietetyk nie jest psychologiem, posiada wiedze z zakresu psychologii. Zajmuje się powodami nieprawidłowego odżywiania, objadania się oraz unikania spożywania pokarmów. Pomaga również ustalić, dlaczego odchudzanie lub przybieranie na wadze nie daje oczekiwanych rezultatów oraz przygotowuje dla pacjenta nowe nawyki żywieniowe.